مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آیا سیب زمینی زرد برای شما مفید است؟

آیا سیب زمینی زرد برای شما مفید است؟

مزیت سلامتی و تغذیه ای سیب زمینی

سیب زمینی یک ماده غذایی اساسی برای هر خانوار است ، اما تولید آن به سختی است ,سیب زمینی به بهبود هضم غذا ، کاهش سطح کلسترول ، تقویت سلامت قلب ، کاهش علائم پیری و محافظت از پوست کمک می کند.

مزایای سلامتی و تغذیه ای سیب زمینی

سیب زمینی یک سبزیجات ریشه ای همه کاره و یک ماده غذایی اصلی در بسیاری از خانوارها است. آنها غده ای زیرزمینی هستند که در ریشه گیاه Solanum tuberosum رشد می کنند.

سیب زمینی نسبتاً ارزان ، قابل پرورش آسان و دارای مواد مغذی متنوعی است. در اینجا 7 مزیت سیب زمینی برای سلامتی و تغذیه آورده شده است.

1. حاوی مواد مغذی

سیب زمینی منبع عالی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی است.

یک سیب زمینی پخته شده متوسط ​​(6.1 اونس یا 173 گرم) ، شامل پوست ، (2):

کالری: 161

چربی: 0.2 گرم

تفاوت سروتونین و دوپامین مطلب مرتبط تفاوت سروتونین و دوپامین

پروتئین: 4.3 گرم

کربوهیدرات: 36.6 گرم

فیبر: 3.8 گرم

ویتامین C: 28٪ از RDI

ویتامین B6: 27٪ از RDI

پتاسیم: 26٪ از RDI

منگنز: 19٪ از RDI

منیزیم: 12٪ از RDI

فسفر: 12٪ از RDI

نیاسین: 12٪ از RDI فولات: 12٪ از RDI

محتوای غذایی سیب زمینی بسته به نوع و نحوه تهیه آن می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال ، سرخ كردن سیب زمینی نسبت به پختن آنها ، كالری و چربی بیشتری می افزاید. همچنین لازم به ذکر است که پوست سیب زمینی حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است. پوست کندن سیب زمینی می تواند به طور قابل توجهی محتوای تغذیه ای آنها را کاهش دهد

سیب زمینی مملو از ویتامین ها و مواد معدنی است ، اگرچه تنوع و روش تهیه می تواند بر روی محتوای تغذیه ای تأثیر بگذارد.

2. حاوی آنتی اکسیدان است

سیب زمینی سرشار از ترکیباتی مانند فلاونوئیدها ، کاروتنوئیدها و اسیدهای فنلی است.

این ترکیبات با خنثی سازی مولکول های بالقوه مضر معروف به رادیکال های آزاد به عنوان آنتی اکسیدان در بدن عمل می کنند. هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع می یابند ، می توانند خطر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی ، دیابت و سرطان را افزایش دهند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که آنتی اکسیدانهای موجود در سیب زمینی ممکن است رشد سلولهای سرطانی کبد و روده بزرگ را سرکوب کنند . همچنین مطالعات نشان داده است که سیب زمینی های رنگی مانند سیب زمینی بنفش می توانند سه تا چهار برابر آنتی اکسیدان بیشتری نسبت به سیب زمینی سفید داشته باشند. این باعث می شود که آنها در خنثی سازی رادیکال های آزاد موثرتر باشند.

بیشتر این شواهد از مطالعات لوله آزمایش است. قبل از هرگونه توصیه بهداشتی ، تحقیقات بیشتر مبتنی بر انسان لازم است.

سیب زمینی منبع خوبی از آنتی اکسیدان است ، که ممکن است خطر بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی ،دیابت و برخی سرطان ها را کاهش دهد. با این حال ، قبل از هر گونه توصیه ، تحقیقات بیشتر بر روی انسان مورد نیاز است.

3. ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد

سیب زمینی حاوی نوع خاصی از نشاسته است که به عنوان نشاسته مقاوم شناخته می شود. این نشاسته تجزیه نشده و کاملاً جذب بدن می شود. در عوض ، به روده بزرگ می رسد و در آنجا منبع غذایی برای باکتری های مفید روده شما می شود.

تحقیقات، نشاسته مقاوم، را به بسیاری از مزایای سلامتی از جمله کاهش مقاومت به انسولین مرتبط دانسته است که به نوبه خود کنترل قند خون را بهبود می بخشد. در یک مطالعه حیوانی ، موش هایی که از نشاسته مقاوم تغذیه می کردند مقاومت به انسولین را کاهش دادند. این بدان معنی است که بدن آنها در حذف قند اضافی از خون کارآمدتر بود .

مطالعه روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که مصرف یک وعده غذایی حاوی نشاسته مقاوم به از بین بردن بهتر قند خون اضافی بعد از غذا کمک می کند. در تحقیقی دیگر ، ده نفر روزانه و طی یک دوره چهار هفته ای با 30 گرم نشاسته مقاوم تغذیه شدند. دانشمندان دریافتند که نشاسته مقاوم مقاومت انسولین را تا 33٪ کاهش می دهد .

می توانید میزان نشاسته مقاوم سیب زمینی را نیز افزایش دهید. برای این کار ، سیب زمینی های آب پز را یک شب در یخچال نگهداری کنید و آنها را به صورت سرد مصرف کنید

سیب زمینی حاوی نشاسته مقاوم است ، که ممکن است به کاهش مقاومت به انسولین کمک کند. به نوبه خود ، این می تواند به بهبود کنترل قند خون کمک کند.

4- ممکن است سلامت گوارش را بهبود بخشد

نشاسته مقاوم در سیب زمینی همچنین ممکن است باعث بهبود سلامت گوارش شود. وقتی نشاسته مقاوم به روده بزرگ برسد ، غذایی برای باکتریهای مفید روده می شود. این باکتریها آن را هضم کرده و به اسیدهای چرب زنجیره کوتاه تبدیل می کنند

نشاسته مقاوم در برابر سیب زمینی بیشتر به اسید چرب بوتیرات با زنجیره کوتاه تبدیل می شود -

منبع غذایی ترجیحی برای باکتریهای روده

مطالعات نشان داده است که بوتیرات می تواند باعث کاهش التهاب روده بزرگ ، تقویت دفاعی روده بزرگ و کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ شود

. علاوه بر این ، بوتیرات ممکن است به بیماران مبتلا به اختلالات التهابی روده ، مانند بیماری کرون ، کولیت اولسراتیو و دیورتیکولیت کمک کند. همانطور که گفته شد ، بیشتر شواهد پیرامون بوتیرات از آزمایش لوله یا حیوانات است. قبل از ارائه توصیه ها ، تحقیقات بیشتر مبتنی بر انسان لازم است.

نشاسته مقاوم در سیب زمینی منبع تغذیه باکتریهای مفید روده است. آنها آن را به اسید چرب بوتیرات با زنجیره کوتاه تبدیل می کنند که با کاهش التهاب در روده بزرگ ، بهبود دفاعی روده بزرگ و خطر کمتری برای سرطان روده بزرگ ارتباط دارد.

Potato Power: The Ultimate Down-to-Earth Vegetable - Food & Nutrition  Magazine

5. به طور طبیعی فاقد گلوتن است

رژیم بدون گلوتن یکی از محبوب ترین رژیم های غذایی در سراسر جهان است. این شامل از بین بردن گلوتن است ، که یک خانواده از پروتئین ها است که در غلات مانند املا ، گندم ، جو و چاودار یافت می شود.اکثر مردم علائم ناخواسته مصرف گلوتن را تجربه نمی کنند.

با این حال ، افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک می توانند هنگام مصرف غذاهایی که حاوی گلوتن هستند ، ناراحتی شدیدی را تجربه کنند. علائم شامل درد شدید معده ، اسهال ، یبوست ، نفخ و بثورات پوستی است ، فقط چند مورد را ذکر کنید

اگر رژیم بدون گلوتن را دنبال می کنید ، پس باید به فکر اضافه کردن سیب زمینی به رژیم خود باشید. آنها به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند ، به این معنی که علائم ناراحتی ایجاد نمی کنند.

در حالی که سیب زمینی فاقد گلوتن است ، بسیاری از دستور العمل های معمول سیب زمینی اینگونه نیستند. برخی از غذاهای سیب زمینی که حاوی گلوتن هستند شامل دستور العمل های خاصی از آو گراتین و نان سیب زمینی است.

اگر به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک مبتلا هستید ، حتماً لیست کامل مواد اولیه را قبل از خوردن یک ظرف سیب زمینی بخوانید.

سیب زمینی به طور طبیعی فاقد گلوتن است ، که باعث می شود یک گزینه عالی غذایی برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک یا حساسیت به گلوتن غیر سلیاک باشد.

6. به طور باورنکردنی سیر کننده

سیب زمینی جدا از مغذی بودن ، فوق العاده سیر کننده است.

در یک مطالعه ، 11 نفر با 38 غذای مشترک تغذیه شدند و از آنها خواسته شد که غذاها را بر اساس میزان سیر کردن آنها رتبه بندی کنند. سیب زمینی بالاترین درجه پر بودن را از همه دریافت کرد.

در حقیقت ، سیب زمینی هفت برابر پر از کلوچه ، که به عنوان کمترین ماده غذایی در رتبه بندی قرار گرفت ، رتبه بندی شد

غذاهایی که سیر کننده هستند ممکن است به شما در تنظیم یا کاهش وزن کمک کنند ، زیرا دردهای گرسنگی را مهار می کنند

برخی شواهد نشان می دهد که یک پروتئین خاص سیب زمینی ، معروف به مهار کننده پروتئیناز سیب زمینی 2 (PI2) ، می تواند اشتها را مهار کند. به نظر می رسد این پروتئین ترشح کولسیستوکینین (CCK) را افزایش می دهد ، هورمونی که احساس سیری را تقویت می کند

مطالعات نشان داده است که سیب زمینی از پر غذاترین مواد غذایی است. آنها ممکن است سطح هورمون های سیری ، مانند کوله سیستوکینین (CCK) را افزایش دهند.

7. بسیار متنوع

سیب زمینی نه تنها سالم است ، بلکه خوشمزه و همه کاره است. سیب زمینی را می توان از بسیاری جهات تهیه کرد ، از جمله آب پز ، پخته و بخارپز. با این وجود ، اگر از روغن زیادی استفاده کنید ، سرخ كردن سیب زمینی ممكن است به طور چشمگیری میزان كالری آنها را افزایش دهد.

درعوض ، سیب زمینی ها را برش داده و سپس آنها را با یک قطره نم نم کمی روغن زیتون فوق العاده بکر و یک پاشیدن گل محمدی تفت دهید.

خواص و فواید انبه برای بدن مطلب مرتبط خواص و فواید انبه برای بدن

اطمینان حاصل کنید که پوست سیب زمینی را از بین نبرید ، زیرا بیشتر مواد مغذی در آنجا قرار دارد. با این کار میزان حداکثر مواد مغذی سیب زمینی را دریافت خواهید کرد.

سیب زمینی خوشمزه ، همه کاره و افزودن آن به رژیم غذایی آسان است. سعی کنید آنها را بجوشانید ، بپزید یا بخارپز کنید و با پوست دست نخورده مصرف کنید.

خواص و فوائد سیب زمینی

می توان این غده را برای افزایش توده عضلانی و کاهش وزن در هر دو رژیم غذایی گنجاند ، مهم است که مقدار مصرف شده و ظروف فرعی را تغییر دهید.

مزایای سیب زمینی باروا عبارتند از:

انرژی بدن را تأمین کنید،منبع عالی کربوهیدرات است.

مبارزه با یبوست، سرشار از فیبر است ، باعث بهبود سلامت روده می شود.

سیستم ایمنی بدن را بهبود ببخشید، غنی از روی ، ویتامین C و ویتامین های گروه B است ، مواد مغذی ضروری برای دفاع از ارگانیسم.

جلوگیری از پیری زودرس و بهبود سلامت پوستحاوی مقدار زیادی ویتامین C ، یک آنتی اکسیدان قوی است که از بهبود پوست و تولید کلاژن حمایت می کند.

بهبود سلامت قلب :غنی از ویتامین B3 است که به کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید کمک می کند و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. علاوه بر این ، همچنین به آرامش عروق خونی و بهبود گردش خون کمک می کند ، زیرا حاوی مواد معدنی مانند منیزیم و پتاسیم است.

سلامت استخوان ها و دندان ها را حفظ کنید، سرشار از فسفر و کلسیم است ، مواد مغذی ضروری برای جلوگیری از بیماری هایی مانند پوکی استخوان است.

رشد عضلات را تقویت کنید: غنی از کربوهیدرات است ، که انرژی لازم برای انجام تمرین را تضمین می کند. علاوه بر این ، غنی از کلسیم و منیزیم است ، مواد معدنی که قدرت و انقباض عضلات را بهبود می بخشد ، و باعث افزایش هیپرتروفی می شود. کالری سیب زمینی باروا کمتر از سیب زمینی شیرین و مقدار مشابه فیبر است ، و این گزینه خوبی برای متعادل کردن رژیم غذایی برای کاهش وزن یا افزایش عضلات است.

افرادی که توده عضلانی میخواهند پیدا کنند و وزن خود را افزایش دهند ، می توانند مقداری بیشتری از جعفری مصرف کنند ، می توانند منابع دیگر کربوهیدرات را در همان وعده غذایی مانند برنج ، ماکارونی و فاروفا اضافه کنند.

وعده غذایی همچنین باید حاوی مقدار کافی پروتئین باشد که عبارت است از گوشت ، مرغ و ماهی و سالاد با روغن زیتون. در قبل از تمرین می توانید از جعفری با تخم مرغ یا پنیر سرخ شده همراه با 1 میوه یا ماست طبیعی استفاده کنید.


سیب زمینی سرشار از ویتامین ها ، مواد معدنی و آنتی اکسیدان است که باعث سلامتی می شود.

مطالعات سیب زمینی و مواد مغذی آن را به انواع مزایای چشمگیر سلامتی ، از جمله بهبود کنترل قند خون ، کاهش خطر بیماری قلبی و ایمنی بالاتر مرتبط کرده است. آنها همچنین ممکن است سلامت دستگاه گوارش را بهبود بخشیده و با علائم پیری مقابله کنند.

سیب زمینی نیز کاملا سیر کننده است ، به این معنی که ممکن است با مهار درد و گرسنگی به کاهش وزن شما کمک کند.

همچنین به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند ، به این معنی که تقریباً همه می توانند از آنها لذت ببرند.

Potatoes - Rīwai - Vegetables

فرم ارسال نظر  دستگاه آب قلیایی دکتر مومنی   |   روانشناس ایرانی در لندن   |   ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! در 60 ثانیه وبلاگ خودتو بساز !! مشاهده