» گیاه شگفت انگیز پرتوکالاریا یا کراسولا خرفه افرا

گیاه شگفت انگیز پرتوکالاریا یا کراسولا خرفه افرا

حقیقت شگفت انگیز درباره این گیاه شگفت انگیز

خرفه افرا یک گیاه آبدار است که در آفریقای جنوبی یافت می شود. یکی از بسیاری از حقایق خرفه افرا این است که این گیاه بومی استان کیپ شرقی است و توسط بسیاری به عنوان یک گیاه معجزه آسا شناخته شده است. این یک گیاه سبز روشن و برگ های کوچک با ساقه قرمز متضاد است که در آفریقای جنوبی یافت می شود که معمولی به نظر می رسد اما گول نخورید - گیاه بسیار خاصی است!

Spekboom یک درختچه پهن یا درخت کوچک است. در نواحی کاروید (نیمه بیابانی) و بوشولد رخ می دهد. معمولاً در مکان‌های صخره‌ای یافت می‌شود و در بخش‌هایی از کیپ شرقی به‌طور فراوان رشد می‌کند. برگها مدور و سبز روشن یا خاکستری کم رنگ هستند. این گیاه دارای تنه قرمز مایل به قهوه ای براق است و دارای تاجی متراکم از برگ ها و ساقه های آبدار است.

در شکوفه کامل بسیار جذاب است زیرا توده‌ای از گل‌های صورتی ملایم سرشار از شهد در انتهای شاخه‌ها شکوفا می‌شوند. پس از گلدهی، میوه های کاغذی ریز سه بال در گیاه بی تکلف پر می شوند. همچنین، یک spekboom در شکوفه کامل می تواند چیزی منحصر به فرد برای عکاسان باشد.

این گیاه چند منظوره کاربردهای مختلفی دارد:

شماره 1 برگها خوراکی هستند طعم برگ های spekboom دلپذیر است اما با طلوع و غروب خورشید تغییر می کند. در طول روز برگها طعم اسیدی دارند و تا عصر کمتر اسیدی می شوند. فضای سبز خوشمزه به شدت توسط بازی و مورد علاقه ثابت چندین حیوان وحشی، به ویژه فیل ها، مرور می شود!

از این گیاه به عنوان غذای فیل نیز یاد می شود (و از این رو به آن بوته فیل می گویند) زیرا فیل ها آن را بیشتر دوست دارند و بخشی از رژیم غذایی گسترده آنها را تشکیل می دهد. کلمه آفریقایی خرفه افرا یک افزودنی استثنایی و تازه به سالاد است و یک شاخه کوچک طعم لذیذی به خورش می بخشد.

از برگ ها به صورت دارویی و در ساخت خانه های سنتی استفاده می شود.

در اینجا محبوب ترین کاربردهای سنتی و معاصر برگ spekboom آورده شده است:

مکیدن برگ برای رفع تشنگی، درمان خستگی، کم آبی و گرمازدگی.

استفاده از برگ های له شده برای تسکین تاول ها.

جویدن برگ می تواند گلودرد و عفونت های دهان را درمان کند.

آب برگ ها به عنوان ضد عفونی کننده و برای تسکین بیماری های پوستی مانند جوش، بثورات، نیش حشرات و آفتاب سوختگی استفاده می شود.

در مناطق خاصی، از ساقه ها برای کمک به ساخت کلبه/خانه استفاده می شود. ساقه ها خشک شده و به عنوان کاهگل برای پشت بام کلبه ها/منازل استفاده می شود.

در موزامبیک، مادران شیرده برگ اسپک بوم را می خورند تا شیر خود را افزایش دهند.

در زمان قحطی، زولوها برگها را خام می خورند.

گل‌های spekboom غنی از شهد هستند و غذای بسیاری از حشرات را فراهم می‌کنند - زنبورهای در معرض خطر آنها را دوست دارند! این به نوبه خود باعث جذب پرندگان حشره خوار می شود. لارو پروانه Duadem نیز از گونه Portulacaria تغذیه می کند.

کشت و نرخ رشد Spekboom

این گیاه آبدار نسبتاً سریع رشد می کند و ممکن است از نزدیک برای تشکیل پرچین کاشته شود، به عنوان یک درخت ساکولنت زینتی برای صخره استفاده شود یا برای بررسی فرسایش خاک کاشته شود. این یک بونسای زیبا یا یک گیاه گلدانی عالی می سازد. می توان آن را در یک ظرف بزرگ در یک پاسیو آفتابی کاشت، اما گاهی اوقات باید آبیاری شود.

Spekboom را می توان از قلمه ها تکثیر کرد که برای جلوگیری از پوسیدگی باید خشک نگه داشته شوند. قبل از کاشت آن در شن های رودخانه ای با زهکشی مناسب، اجازه دهید لبه های تمیز قلمه ها برای چند روز خشک شوند. برای رشد موفقیت آمیز spekboom، خاک باید به خوبی زهکشی شود. اگرچه نیاز خاصی برای رشد ندارد، کمپوست و کود باعث رشد سریعتر می شود. قلمه ها در بهار تا پاییز به راحتی ریشه دار می شوند.

این گونه گیاهی معجزه گر می تواند در احیاء و احیای زیستگاه های نیمه خشک و انبوه مفید باشد. نرخ رشد خارق‌العاده spekboom و مقاومت آن در برابر خشکسالی قابل توجه‌تر است که آن را به گیاهی ایده‌آل برای مناطق خشک تبدیل می‌کند.

قلمه زدن

 با یک تیغ تیز تمیز و استریل شده قلمه ای به طول 10 تا 15 سانتیمتر از نوک گیاه بگیرید. قیچی های قلمه گیری می تواند به ساقه گیاه آسیب بزند و باعث تاخیر در روند ترمیم و ریشه دهی گیاه شود.

برگهای پایینی را از قلمه جدا کرده و 5 تا 10 سانتیمتر ساقه را لخت کنید.

5 سانتیمتر از انتهای ساقه را به ماده ریشه زا آغشته کنید. به ساقه ضربه بزنید تا پودر اضافی بریزد. بسیاری ترجیح می دهند پودر ریشه زا را در لیوانی ریخته و پودر اضافی و لیوان را با هم دور بریزند. این از آلودگی ظرف پودر ریشه زا جلوگیری می کند.

قلمه ها را در مکانی گرم و دارای تهویه مناسب قرار دهید تا پینه ببندند. زمان پینه بستن متغیر است اما معمولا چند روز تا نهایت یک هفته برای ساکولنت خرفه ای طول می کشد.

4 پیمانه شن یا پرلیت را با یک پیمانه خاک گلدان مخلوط کنید و گلدانی به قطر 8 یا 10 سانتی متر را با آن پر کنید. سطح خاک را با فشار دست صاف کنید. این کار خاکی با زهکشی خوب می سازد و هوا دهی خوبی برای قلمه هایتان ایجاد می کند.

قلمه ها را تا عمق 5 سانتی متر در خاک فرو کنید. خاک اطراف قلمه را با دست فشار دهید تا قلمه در خاک محکم شود.

 6 میلی متر تا 1 سانت سنگ ریزه روی گلدان بریزید تا در مصرف آب صرفه جویی شود و از ریختن خاک روی لبه ها هنگام آبیاری جلوگیری کند.

آب دهید تا خاک مرطوب شود. اگرچه ساکولنت خرفه ای معمولا به آبیاری مرتب نیاز ندارد، اما به رطوبت یکنواخت برای رشد ریشه های جدید نیاز دارد.

قلمه ها را در مکانی آفتابی، گرم و با تهویه مناسب قرار دهید. وقتی ریشه ها شکل گرفتند و قلمه ها شروع به رشد کردند، آن ها را به مکان دائمیشان منتقل کنید.

چه چیزی خرفه افرا را به چنین کارخانه خاصی تبدیل می کند؟

این گیاه به دلایل مختلفی برای اکوسیستم ما حیاتی است. در اینجا دلیل آن است:

به مبارزه با تغییرات آب و هوا و آلودگی هوا کمک می کند

این گیاه با عمل کردن مانند یک اسفنج کربن به حذف دی اکسید کربن از جو کمک می کند و کیفیت هوایی را که تنفس می کنیم بهبود می بخشد. به طور خاص، spekboom می تواند بین چهار تا ده تن کربن در هر هکتار جذب کند. این درخت باورنکردنی از کربن برای ساختن بافت گیاهی و تولید اکسیژن استفاده می کند. طبق گفته بنیاد Spekboom، «ظرفیت برای جبران انتشار کربن مضر با جنگل‌های مرطوب و نیمه گرمسیری مقایسه می‌شود. این گیاه قابل توجه از این نظر منحصر به فرد است که انرژی خورشیدی را برای انجام فتوسنتز در شب ذخیره می کند. این امر باعث می شود که یک انبوه انبوه در هر هکتار 10 برابر بیشتر از هر جنگل بارانی استوایی در تثبیت کربن موثر باشد.

کربن اضافی موجود در هوا مسئول گرم شدن کره زمین است، بنابراین برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی، اسپکبوم بیشتری بکارید!

اولاً، این گیاه بومی همیشه سبز عمدتاً در کیپ شرقی آفریقای جنوبی یافت می شود. همچنین یکی از ساده ترین گیاهان برای رشد است زیرا نیازی به کاشت رسمی ندارد. به سادگی یک تکه را جدا کنید و آن را در زمین در محلی که آفتاب زیادی دارد بچسبانید. Spekboom همچنین به خوبی به هرس پاسخ می دهد و به طور متراکم رشد می کند و آن را به یک پرچین عالی و مقاوم تبدیل می کند. در اواخر زمستان و بهار، گل های این گیاه به رنگ صورتی زیبا شکوفا می شوند. گل ها سرشار از شهد هستند و پرندگان زیبایی را به باغ شما می آورند.

شکل گل: در هوای آزاد و فصل گرم گل های رز شکل ریزی با پنج گلبرگ آن پدیدار میشود که برنگ های سفید و یا صورتی و به قطر 2 میلیمتر می رسد. میوه های کوچک و شبیه بلوبری کپسولی کوچک با ضخامت ۵ میلیمتر حاوی یک عدد بذر

خاک : این گیاه به نوع و ترکیبی از خاک بسیار زیاد نشان نمی دهد و در اکثر بسترها رشد می کند منتهی خاک نباید زیاد سنگین باشد و همچنین باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

نور : نور مستقیم بهترین نور برای این ساکولنت می باشد جز جزئی را تحمل می کند. در داخل خانه با نور مصنوعی مناسب نیز می توانم از آن نگهداری کنم. هر چه نورش بیشتر باشد برگ هایش ریزتر فاصله برگها روی ساقه کمتر و رشدش می شود و در نور کم رشد کمتر و فاصله برگها روی ساقه از هم زیاد و برگ های بزرگتری دارد .

دما : گیاهی است که هیچ گونه مشکلی در ایجاد نمی کند و در داغ ترین و خشک ترین مناطق دوام می آورد اگر زمستان از یخبندان محافظت وکشت کرد

آبیاری : در تابستان به طور منظم پس از خشک شدن خاک آبیاری شود. در زمستان آبیاری گیاه باید بسیار محدود شود.

کود دهی : این گیاه نیازی به کوددهی ندارد ولی اگر خواهان رشد زیاد این گیاه بهار و تابستان است می توانید سه هفته یکبار با کودهایی که عناصر یکسانی از نیتروژن، فسفر و پتاس دارند کوددهی کنید.

نتیجه نهایی

شکل ظاهری آن یک بوته کوچک تزئینی با برگهای گوشتی کوچک بر روی ساقه های قرمز مایل به قهوه ای و گلهای صورتی یا سفید کوچک می باشد که در تابستان ظاهر می شود. این گیاه به صورت درختچه ای رشد می کند و ساقه هایی قهوه ای رنگ دارد با برگ های بیضی شکل سبز خوشرنگ که ۲ تا متر قد می کشد و قطر ساقه آن تا ۳۰ سانتیمتر می شود با چند تن اصلی و شاخه های متعدد. ساقه اصلی که جوان است سبز رنگ است و بعد از آن به رنگ قهوه ای در می آید.

پورتولاکاریا دارای برگهای همیشه سبز می باشد که به طور خاص در امتداد ساقه سبز برگها بیضی شکل می شود با11 تا 18 میلیمتر قد به رنگ سبز روشن می شود و ضخیم و گوشتی بدون دمبرگ هستند.

تیغ ندارد.این گیاه خوراکی و سرشار از مواد مغذی به خصوص ویتامین C و افزودنی عالی به سالاد است. در قلمرو حیوانات، به ویژه برای فیل ها، کودو و کرگدن سیاه مورد علاقه است.

اگر در یک پیاده‌ روی با این گیاه باورنکردنی احاطه شده‌اید و کمی احساس خستگی می‌کنید، حتماً یک قطعه را جدا کرده و امتحان کنید. پر از رطوبت، حتی می تواند خستگی و کم آبی را درمان کند.

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  روانشناس ایرانی در لندن   |   نمایندگی پکیج بوتان شیراز   |   ساخت وبلاگ تبلیغاتی   |   آشپزخانه صنعتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


نمایندگی پکیج بوتان در شیراز - 09177148335 نمایندگی پکیج بوتان در شیراز - 09177148335 مشاهده